Kdo to zaplatí?


Dnes je situace v mnoha ohledech jiná než kdysi. Naše současná společnost se rozvíjí, kráčí ve většině ohledů kupředu, a to nejednou vysloveně mílovými kroky. Ta tam je zaostalost minulosti, dnes se pomalu zdá, jako by lidstvo už dosáhlo dokonalosti a poznalo a zvládlo vyrobit naprosto vše, čeho je tvorům zvaným lidé zapotřebí.
A v mnoha ohledech tomu tak skutečně je. Ovšem tato zdánlivá dokonalost má i své stinné stránky. Jakkoliv by se zdálo, že jsme my lidé přímo dokonalí, takoví vlastně nejsme. Protože sice dokážeme neuvěřitelné věci, jenže tak bohužel často činíme – na dluh.
Jak jsem se dozvěděl, dosáhl dokonce celkový globální dluh astronomické výše a láme všechny historické rekordy.
pytel dluhů

Všechny vlády jednotlivých zemí světa prý v letošním roce dosáhnou podle agentury Standard & Poor’s souhrnného dluhu ve výši padesát bilionů dolarů, což je pro ty, kdo si ono číslo nedokážou představit, toto:
50 000 000 000 000
boháč u žebráka

Chcete-li to raději v našich korunách, pak je ono číslo ještě daleko větší, přibližně:
1 100 000 000 000 000
Zmíněná čísla jsou o šest procent vyšší než v roce 2018, jenž byl v tomto ohledu rovněž rekordním.
A pokud snad někomu ještě ani toto číslo nepřipadá nijak mimořádné, jakkoliv tak může smýšlet snad jedině ten, kdo nemá všech pět pohromadě, můžeme k němu přidat ještě údaj další. A sice to, že v loňském prvním čtvrtletí dosáhl celkový globální dluh, tedy už zmíněný souhrnný dluh vlád plus všechny dluhy domácností a podniků, 248 bilionů dolarů, což je skoro pětinásobek té před chvílí zmiňované cifry, a nyní tento činí asi 244 bilionů dolarů.
Dluhy podniků rostou prý hlavně proto, že tu máme globalizaci a technologický pokrok a s nimi související expanzi finančních trhů, což znamená, že je historicky nejjednodušší sehnat věřitele pro kdejaký záměr, a také proto, že peníze už nesouvisejí se zlatem či jinými materiály a jsou tak do značné míry jen obyčejnými daleko dostupnějšími papírky.
A podobně je tomu i s dluhy domácností.
žebrák na bankovce

‚Západ‘ se zadlužuje kvůli demografické situaci a přehnaně sociálně orientovaným státům, zadlužení čínských podniků ohrožuje svou výší globální ekonomiku dokonce natolik, že jenom eskalace obchodních válek nebo nějakého mimořádně závažného geopolitického konfliktu by mohly být pro globální ekonomiku nebezpečnější.
A pokud to tak půjde ve světě dál, stanou se dluhy značnou zátěží pro vlády, podniky i domácnosti. A budeme v háji. V ještě větším háji, než – jak vidno – už jsme.

Publikováno v Nezařazené