Proč je potřeba řešit svítivost LED žárovek
LED a klasické žárovky mají mnoho společného. Účelem obou je vydávat světlo. Jejich použití se však liší. Zatímco žárovky slouží k osvětlování prostoru, LED (light-emitting diodes, česky světelné diody) se používají především jako signální světla. Jejich účelem není ozáření prostoru, ale upozornit uživatele na stav daného přístroje.
Z výše uvedeného by se mohlo zdá, že řešit svítivost LED žárovek je zbytečné. Koneckonců dokud to září tak, aby to bylo bez problému postřehnutelné lidským okem, pak to přeci stačí, ne? Zdá se to jednoduché, zde však najdeme kámen úrazu.
K tomu, abychom vybrali správně svítivost diody, je totiž potřeba zvážit několik věcí. První z nich je celkové osvětlení prostoru, kde bude dané zařízení umístěno. Čím vyšší totiž bude celková světlost prostoru, tím jasněji musí zářit také dioda.
Dalším aspektem je vzdálenost, v jaké bude průměrně pracovník od signalizačního světla. Čím dále od ní bude, tím jasnější musí být. A naopak, čím blíže k ní pracovník bude, tím tlumenější by světlo mělo být. Příliš silné koncentrované světlo totiž může poškodit oči.
Poškození očí v důsledku příliš silného světelného zdroje je známý problém. Naštěstí již před mnoha lety přišli lidé na řešení. Tím je zabarvení světla. Jako nejvhodnější se ukázala červená a modrá barva http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/11515-kyjev-unesena-zena-video . Takto zbarvené světelné paprsky totiž ani při vyšší intenzitě oči nepoškodí. Proto také máme diody v různých barevných variacích.
Jejich barevnost má však ještě jeden účel: každá barva může odpovídat jednomu stavu. Klasickým příkladem jsou zelená, která znamená, že je vše v pořádku, či červená, která naopak značí problém. I tento systém je využíván pro rychlou komunikaci mezi strojem a člověkem.
Třetím faktorem je samotný druh daného přístroje. Dnes v domácnosti najdeme diody nejčastěji v dětských hračkách a na vánočních světýlkách. Zatímco je jasné, že u dětských hraček je vhodná nižší intenzita světla, u vánočních světel už je to komplikovanější.
Pokud je použijeme na ozdobení stromečku, potom by byla vhodnější nižší intenzita světla. Bohužel lidé jsou lidé a mají raději, když jejich vánoční stromek jasně září. Proto se prodávají spíše ty s vyšší intenzitou záření.
Pokud jde o venkovní světelné řetězy, zde si můžeme dovolit vyšší jasnost. I zde se to ale nesmí přehánět, neboť by mohlo při hodně velké intenzitě dojít k oslnění kolemjdoucích či řidičů, o pohodlí sousedů ani nemluvě.
Jak vidíte, není úplně jednoduché určit, jak moc má daná dioda zářit. Naštěstí máme spoustu lidí, kteří se o tento problém postarají. Nám už nezbývá nic jiného, než si užít světelnou show.