Vinotéka – domov pro vaše víno

Víno je jedním z nejstarších známých nápojů lidstva a jeho historie sahá až někam do doby před 10 000 lety. Tehdy kvašení hroznů objevili zřejmě náhodou, když hrozny pod vlivem vysokých teplot začaly kvasit. Ve 14. století se pak o rozmach pěstování vinné révy v Čechách zasloužil Karel IV. Tento magický dar přírody je velmi oblíbeným nápojem i v dnešní době, a jeho spotřeba jen roste.

Pokud jsme znalci vína, jistě si vybíráme to nejkvalitnější. Je však potřeba postarat se, aby dobré víno kvalitu neztratilo. O to se postará chladný sklep. Ale co když sklípek, ve kterém je stálá chladná teplota, nevlastníme? Ideálním řešením pro uskladnění vín je vinotéka.

Dnes si můžeme vinotéku vybrat z velkého množství nabídek. Bude záležet jen na nás, zda si vybereme vestavěnou nebo solitérní, velkou nebo menší, neprosklenou nebo se sklem, které nepropouští UV paprsky. Je potřeba si předem promyslet, kolik lahví vína budeme chtít uchovávat, abychom nepořídili vinotéku příliš malou, a časem pak nezjistili, že máme větší počet lahví, než se nám do ní vejde.

Existují totiž modely na šest lahví, ale také třeba na dvě stě. Výhodou dnešních vinoték je, že ty větší jsou rozdělené podle počtu zón, kde v každé zóně můžeme udržovat různě požadovanou teplotu. Pro domácí použití se určitě lépe hodí vícezónové vinotéky. Myslet bychom měli také na to, že naše víno bude naší chloubou, proto bychom ho měli mít náležitě prezentované. Na designu přístroje tedy také záleží, protože by měl odrážet kvalitu skladovaných surovin.

Vhodné vnitřní osvětlení, které nebude sálat teplo, je samozřejmostí. A co najdeme uvnitř? Kromě našeho dobrého vína je důležité, aby vně přístroje byly police spíše dřevěné, které pomáhají udržovat správnou vlhkost.

Co nesmí chybět?
ü  Ochrana proti vibracím
ü  Ochrana proti zápachu
ü  Minimální hlučnost
ü  Správné umístění – vinotéka by neměla stát v blízkosti zdroje tepla nebo na přímém slunci
ü  Příznivá cena

Publikováno v Nezařazené