Dřevěné palety mohou vytvořit základ pro pohodlné a stylové bydlení


Vyrobit si nábytek z palet dokáže i méně zručný kutil. V podstatě není ani manuální zručnost podmínkou, při výrobě totiž přichází nápady samy, jak materiál opracovat, jakým nátěrem jej opatřit, které prkno vyměnit, nebo naopak které kam přidat.
Netradiční pojetí nábytku lze sladit do paletového království tak nápaditě, až lidé žasnou. Zásadní výhodu spatříte v tom, že nemáte vůbec obavy, co kdyby se něco nepovedlo tak, jak si představujete, vždyť nejde o materiál nakoupený za tisícikoruny. Dřevěný neopracovaný masiv pořídíte kolikrát na inzerát za pár stovek a pak už zbývá jen čerpat nápady z fotografií na Internetu, nebo zkoušet zaměstnat svou vlastní fantazii.

malé palety

Desítky výrobců se specializují na netradiční nábytek

Výhodu práce s tímto materiálem potvrzují i výrobci nábytku, kteří se specializují právě na tento neotřelý a originální způsob kreativity. Výtvory bývají co kus, to originál, snadno se nábytek vyrábí jak na zakázku, tak i v kusové výrobě pro prezentaci jako hotový výrobek. Základ tvoří většinou pevné, nepoškozené kusy palet poskládané na sebe, či vedle sebe, nejjednoduššími modely jsou křesla, postele, a stolky, kde se tvary podkladového dřevěného masivu přímo samy nabízí. Stačí je jednoduše spojit vruty a povrch prken dokonaly vybrousit a opatřit lihovým mořidlem, tixotropním lakem, nebo vodou ředitelnou lazurou.

Když se pak podaří zkombinovat velké dvoulůžko s nočními stolky s rozsáhlou knihovnou vyzdobenou pnoucími rostlinami, máte ložnici vybavenou z jedné výplaty a vyrobíte ji během dvou volných víkendů.

panenka

Palety lze pořídit od zahraničních i tuzemských výrobců a mívají i různé rozměry, stačí se trochu poohlédnout po inzerentních serverech. Seženete je v rozměrech nejčastěji 120 x 80 cm, 120 x 100 cm, 80 x 60 cm, nebo 60 x 40 cm. Většinou se vyrábí ze smrkového nebo z borového dřeva, tvrdé listnaté dřevo bývá spíš výjimkou. Nejkrásnější letokruhy mívá borovice a takový pěkný kus masivu pořídíte již kolem 150 korun za kus.