Jak si zabezpečit domov během dovolené

Dovolená je něco, na co se těší naprostá většina z nás. Platí to zejména v případě, kdy ji chceme strávit mimo domov, ať už tady v Čechách či v zahraničí. To ovšem znamená, že svůj dům vystavujeme nejrůznějším rizikům. Je proto dobré jej před odjezdem zabezpečit tak, aby se nic stát nemohlo. Jak?

 

V první řadě je dobré ujistit se, že nemáte nikde zapnutý plyn. Také je vhodné vypnout přívod vody a pokud možno, i elektřiny. U té to však může být složitější, neboť právě ona pohání lednici či například zabezpečovací systém. Tím se vyhnete tomu, že například praskne potrubí či dojde ke zkratu, který může způsobit požár.

 

zničený dům

 

I z tohoto důvodu je dobré zkontrolovat, zda jsou veškerá zařízení, která necháme zapnutá, v dobrém stavu. Pokud máme byť jen podezření, že by něco nemuselo být v pořádku, je dobré jej nechat prohlédnout a případně opravit profesionálem. Jistě, stojí to peníze, avšak je to podstatně menší částka, než jakou byste jinak platili, kdybyste našli po návratu dům například vyhořelý.

 

Dalším, mnohem častějším rizikem, je to, že se do vašeho domu či bytu v době vaší nepřítomnosti vloupají zloději. Ti si pak snadno mohou odnést cennější majetek, jako například televize, počítač a další.

 

Tomu lze sice částečně předejít dobrým zámkem a případně i alarmem, který v případě neoprávněného vniknutí upozorní policii, avšak ani to nejsou stoprocentní řešení.

 

zloděj odnášející lup

 

Dobré také je nezmiňovat se o tom, že budete na dovolené, na sociálních sítích. Zdaleka ne každý, koho máte v přátelích či kdo vás sleduje, je skutečně „přítel“. Existuje mnoho lidí, kteří tímto způsobem sbírají informace o tom, který dům či byt je opuštěný, aby jej mohli navštívit a něco si z něj odnést. Proto se zde o své dovolené rozpovídejte až poté, co se z ní vrátíte.

 

V neposlední řadě je dobré poprosit některého z příbuzných či známých, aby váš domov občas navštívil a přesvědčil se, že vše je skutečně v pořádku. Jen tak budete mít jistotu, že i váš návrat z dovolené bude skutečně pohodový.