Nízkoenergetické pasivní domy 21. Století

Jsou to vlastně domy budoucnosti, které šetří životní prostředí a vaše náklady na spotřebu energie. Na výstavbu pasivního domu lze nyní získat dotaci od státu až ve výši 450 000 Kč. Tuto možnost nám dává Ministerstvo životního prostředí ve svém programu Nová zelená úsporám. Příjem žádostí o tyto dotace je časově omezen a probíhá do 31. 12. 2021. Program je mimo výstavbu nízkoenergetických domů zaměřen také na snižování energetické náročnosti již stávajících rodinných domů, na instalaci solárních termických a fotovoltaických systémů apod.
jeden rodinný dům

Charakteristika pasivních domů

Jak už je z názvu zřejmé, domy jsou typické hlavně svou nízkoenergetickou spotřebou, která nepřesahuje 15 kWh/m², jen pro srovnání, u klasického domu se spotřeba energie za rok pohybuje mezi 80 – 140 kWh/m2, tzn., že ročně ušetříte až 90% na energiích. Náklady na výstavbu nového nízkoenergetického domu jsou asi o 15% vyšší než náklady na dům klasický
energetická třída
· Orientační cena – Mladý pár nechal zdokumentovat a následně zveřejnil výstavbu svého nízkoenergetického domu. Jedná se o dům typu Charis od firmy Hoffman, který má velice kvalitně zhotovené izolace obvodových stěn, které zajišťují tepelnou setrvačnost. Pro vytápění domu se využívá kotel, krb i slunce. Náklady na tento dům o obytné ploše 153,86 m², zastavěné ploše 131,20 m², s obestavěným prostorem 770 m² vyšel pár celkem na 3,5 milionu korun, jejich roční náklady na vytápění jsou 16 600 Kč.
3d model domu
· Principy pasivního domu – Hlavním a klíčovým bodem, který je třeba splnit při stavbě pasivního domu je, zajistit, aby z domu neunikalo již vyprodukované teplo ale zároveň, aby stavba umožňovala průchod vodní páry ven z domu, aby se zde netvořily plísně. To znamená, že je třeba použít kvalitní izolaci a zvážit co nejvýhodnější konstrukční systém a také správné umístění oken. Klasický pasivní dům má mnoho oken, která jsou velkoplošná.
· Typy konstrukčních systémů– Pasivní dům lze postavit jako dřevostavbu, zděnou stavbu či systémem betonování obvodových stěn.
Velmi důležitý je také pozemek, na kterém se bude pasivní dům stavět. Vyplatí se pořídit si pozemek, který je celodenně osvícen sluncem, s rovnou plochou. Pro plánování stavby je vždy lepší zaplatit si odborníka, nebo odbornou firmu, která se vám postará o kompletní plán, který pak můžete využít i při získávání dotace. Výstavba domu sice může trvat i déle než rok ale v tomto případě se vám určitě vyplatí počkat si.

Publikováno v Nezařazené