Šperky nemusí zdobit ženu pouze na zápěstí a na šíji

Ženy se zdobí šperky po staletí. Vyniká tak jejich krása, což nelze rozhodně popřít. Nejčastěji se s ozdobami ženského těla setkáváme v podobě prstenů, náramků a náhrdelníků, které rozhodně nejsou ničím neobvyklým. Není tedy výjimečným případem situace, kdy prstýnek obléká dívka školou povinná , kdy náramek ozdobí zápěstí zralé ženy v kanceláři, anebo decentní stříbrný náhrdelník prodavačku v supermarketu.
oblázková pláž.jpg

Do zvláštní kategorie ozdob však patří prsteny na prsty nohou a náramky na kotníky. Ty jsou totiž považovány za velice intimní záležitost a právem se řadí k největším „sexy šperkům“. Nosí se zpravidla v letním období a ladí pouze v kombinaci s bosou nohou.
nohy z okénka vozu.jpg

Sumérské civilizace

Je známo, že staří Sumérové považovali nošení šperků nejen za součást obřadů, ale i jako každodenního průvodce. Zatímco západní civilizace obnažila ženské kotníky poměrně nedávno, teprve na počátku 20. století, ve starověku se těmto tělesným partiím věnovala mimořádná pozornost. Ženské nohy byly v té době považovány za něco mytického, přechodový tvar kotníku do úzké zaoblené paty a klenba chodidla byly čímsi božským, lidé obdivovali parabolické křivky ustupujících prstů na noze, jejichž souměrnost jim připomínala vesmírnou dokonalost božského tvůrce.

Vykopávky pocházející z tamních hrobek, staré více než čtyři tisíce let, prokázaly nošení náramků na kotníky napříč ženskou populací v různém věkovém rozpětí, od dospívajících dívek až po zralé ženy pokročilého věku.
náramek pro ženu.jpg

Kotníkový šperk jako amulet

Bohatost výzdoby a materiál vždy prokazoval jeho vlastníka. Skromné kožené a provázkové šperky zdobily otrokyně, movitější ženy nosily kovové ozdoby doplněné drahými kameny. Ty také plnily funkci jakéhosi talismanu, či osobního amuletu.

Sumérské tradice se přenesly do oblasti dnešní Indie, tam se šperky nohou nosí mnohem více, než např. v Evropě či na americkém kontinentě. Jsou typickým oděvním doplňkem tanečnic, a to často s různými přídavnými ozdůbkami a cinkrlátky, které vydávají při tanci působivé zvuky.


Publikováno v Nezařazené