Fronty

Dnešní generace už to nezná, ale my, kteří pamatujeme socialismus, to v paměti máme. Fronty. A rozhodně to nebyly fronty jenom na banány, jak si kdekdo z mladých dnes myslí. Můžeme klidně začít pořadníky na automobily. Neexistovalo, že byste přišli do prodejny a do týdne odjeli autem. Pěkně jste se zapsali do pořadníku a počkali si půl roku, někdy rok, podle toho, jak automobilka plnila plán. V den, kdy v prodejně oznámili, že jim přijde zboží, jste si brali dovolenou a šli stát do fronty. Nové kolo? Fronta. Nová televize? Fronta. A ne že se dostalo na všechny! Nových televizí přišlo třeba deset a ve frontě stálo padesát lidí.

fronta

Stejné problémy byly s nábytkem. Nevybírali jste si obývací stěnu nebo gauč, který se vám líbil, ale ten, který byl k dostání. Všichni měli někde nějakého známého, bez známosti byl problém sehnat i pořádné boty.

Další problém byly náhradní díly. Neexistovalo zajít do mototechny a koupit si vodní čerpadlo 4h0121671d. Museli jste číhat, kdy přijíždí do mototechny zásobování a stát dlouho před otevírací dobou ve frontě. A nebyl to problém jen aut. Proto se Češi stali domácími kutily a řadu věcí si uměli vyrobit doma.

fronta

Můžeme si říkat, v jak složité době že teď žijeme, ale není to jen tím, že jsme se stali rozmazlenou společností, která si zvykla mít všeho kolem sebe přebytek a zapomněla, jak se šetří. Jsme společností, která se naučila plýtvat potravinami, ale i spotřebním zbožím. Vlastníme hromadu věcí, které nepotřebujeme. Kupujeme hromady jídla, které nestačíme sníst. Možná nás současná situace s inflací a zdražováním trochu vrátí do reality a naučíme se opět žít skromně. Možná se naučíme šetřit energiemi, potravinami a naší planetě se trochu uleví. Přestaňme být konzumní společností, která nebere ohled na přírodu a přemýšlejme, jak šetřit zdroje a energie. Věřte, budoucí generace nám za to budou vděčné.