Inspirujte se a seznamte se s různými typy zahrad

Chcete-li naplnit Vaši vášeň, vyberte rostliny, které máte rádi. Nejde o Vaši oblíbenou barvu, nebo zda svým rostlinám zpíváte, nebo jak jste v souladu s Matkou přírodou, jde o to, že i když jste začátečník nebo pokročilý majitel zahrady, můžete mít okolí domu krásné a k obrazu svému.Zobrazit víceZobrazit méně
Již desítky let můžeme vídávat pozoruhodné zahrady, každou s vlastním stylem. Ať už se snažíte najít správný styl vaší zahrady, nebo jste zahradníkem roky, připravili jsme pro Vás tyto inspirativní poznatky ovlivněné silnými vlivy okolních zemí.Japonská zahrada.jpg

·Japonská zahrada

Abyste nemuseli cestovat do Japonska tisíce kilometrů, můžete si cestu do Japonska zkrátit tím, že vystoupíte na vlastní dvorek. Zatímco vystoupení na vlastní dvorek je cesta krátká, realizace japonské zahrady trvá několik let.
Japonská zahrada bývá v malebném stylu a může se nacházet prakticky kdekoli. Jedna z oblíbených rostlin je strom Bonsai. Zde asi není nutné popisovat co to Bonsai je. Dalšími znaky japonské zahrady jsou ručně vytvořené skalní útvary, malý rybník, potok a malý vodopád. Lampion v japonském stylu a japonský javor dodávají orientální atmosféru. Ideálním prvkem je meandrující kamenná stezka, japonská socha, desítky různých druhů rostlin a stromů. Rostliny japonské zahrady jsou tisy, cedry, smrky, zimostráz, azalky, kapradiny a ve stinných částech zahrady se daří přirozenému růstu mechu.
Specialitou japonské zahrady jsou japonské lucerny a žulový most z dlažebních kamenů.

  • Moderní zahrada

Úhledné materiály a minimalistický přístup moderního krajinářství se někdy mohou zdát chladné nebo nevyzývající k posezení, ale bude-li kladen dostatečný důraz na moderní design, na vytvoření organizovaného prostoru a respektování nezdobených materiálů, má potenciál vytvořit prostředí, které bude nejen přátelské a příjemné, ale také přizpůsobené a rafinované.
Moderní zahrada se vyznačuje tím, že trávník je srovnaný s obvodem domu. To platí i pro vodorovné linie plotu. Obdélníkové dlaždice jsou zvoleny tak, že odpovídají rozměrům dveří a tím vytvářejí soudržný vzhled.Anglická zahrada.jpg

·Středomořská zahrada

Středomořská zahrady by se dala popsat jako okouzlující, romantický, tajemný, starý svět nebo také civilizovaná džungle. Inspirace se dá najít v Itálii.
Na středomořské zahradě nesmí chybět výrazné klenuté živé ploty, které se nacházejí okolo boků bazénu, čímž bazén činí soukromým a trochu tajemným. Pohled na bazén musí být krásný, jelikož středomořská zahrada je téměř vždy spojena s výhledem namoře. Kromě rostlin zde nesmí chybět
děti a vnoučata. Problémem by bylo, kdyby byl dům obklopen měsíční krajinou, bez jediného stromu.
Součástí zahrady musí být rostlinami popnutá pergola.
U středomořské zahrady, která má krásný výhled, je také možno z části plotem výhled zakrýt, protože tímto získáte tajemný pohled, aniž by byl výhledový prostor úplně zobrazen. Oko má totiž sklon přeskakovat přes ploty a budovy.

  • Anglická zahrada

Při procházce pozemkem tvořícím Anglickou zahradu nesmí chybět svěží jehličnatými stromy a zvlněné trávníky. Prohlídka zahrady bude následovat po dlážděném chodníku, který bude zastíněn lesní zahradou pokrytou petrklíči, čemeřicemi a máky.
V Anglické zahradě nesmí chybět růžová zahrada, jejímž představitelem je rododendron, který od března do června osvěžuje svými květy na keřích upravenou trávu.

·Tropická zahrada

Tropická zahrada by se dala popsat slovy: „Krajina má stejně důležitou hodnotu jako dům." Takovéto zahrady jsou krásné a originální a přicházející návštěvník by měl být na tuto krásu předem připraven. Zahrada se dá popsat jako nádherná s pučícími kany a kapradinami a uklidňujícím klidem rybníku plným koi kaprů.
Kapradiny stříbřité, jejich černobílé formy a červenokvěté kany lemují cestu okolo kamenitých mostků, které vedou z domu kolem klidného bazénu dále do zahrady. Tyto rostliny pomáhají rozdělit i malou zahradu na samostatné prostory.
Do prostoru zahrady se hodí jídelní stůl, vyrobený ze starých dřevěných prken.  Tropická zahrada.jpg

·Pouštní zahrady

Možná si někdo myslí, že poušť je prázdným plátnem, na kterém by mohli projektanti namalovat svou vlastní verzi ráje, často bujnou oázu, která by však nesla jen malou podobnost s přírodním prostředím.
Říká se, že když je síla vody vypnutá, vaše zahrada by neměla zemřít. Použijete-li původní rostliny a přírodní scenérii i tato zahrada může být nepřekonatelná.
V pouštních zahradách by se měly houpat trávy a květy, jednoosé jalovce a křoví a měla by zde být krajina zvlněných kopců. V zimě je zima, v létě je horko a vítr, divoká krása je fascinující, tomu přizpůsobte výběr rostlin.
Kdo chce však mít na zahradě zeleno např. udržovaný trávníček, pak si bude muset spokojit s
umělým trávníkem, alternativou pro snadnou péči, která dává trochu zelené v oblasti, která je příliš suchá pro čerstvou trávu.

·Ekologické zahrady

Ideálně popsaná krajina by měla vypadat jako velké venkovské místo, která by byla krásná, snadno udržovatelná a přátelská ke zvěři. Návrhář by měl mít zkušeností s vytvářením přírodních zahrad a celoživotně být spřízněn s přírodou.
Místo by se mělo nacházet mezi farmami, lemovanými kukuřičnými poli a poli se senem. Mělo by to být místo se živými ploty smrku. Krajina by měla být plná velkých stromů, které lákají domorodou zvěř a ptáky, kterým se zde daří.
Krajina, která zastupuje ekologickou zahradu, je zahrada, která není jenom o kráse, ale také o prožívání přírody. Spojíte-li rostliny, které umí spolu vzájemně vycházet v přírodě je možné je elegantně promíchat i v zahradě.
Blíže k domu od luk se zahrada jeví více uspořádaná. Přibývá mnoho trvalek, keřů a stromů, které nenápadně doplňují divoký styl okolí.Za domem nesmí chybět bazén a terasa, stezky, které mírně navazují na další louku.