Zvýšení daní, navýšení příspěvku a větší množství piva

Prosazovaný daňový balíček znamená navýšení daní, konkrétně jde o peníze ze zdanění alkoholu, tabáku a hazardu. Výhry, které budou vyšší než milion, se také nově budou danit. Dokonce se podařilo prosadit i to, že poplatek za vklad do katastru nemovitostí bude navýšen z tisíce korun na dva tisíce korun.
Bohužel se nepodařilo podle návrhu ODS zrušit čtyři procenta z nabytí nemovitosti. Proti zrušení samozřejmě byly ANO, ČSSD i KSČM.
krabička cigaret
Hlasování
Zákon byl schválen na základě podpory 96 poslanců z celkového počtu 133 přítomných. Pro zvedli ruku poslanci vládních strana a komunistů, kteří podporují či alespoň tolerují kabinet Andreje Babiše. Poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN nehlasovali. Schválený zákon nyní putuje do Senátu.
Jaké bude zvýšení?
Spotřební daň například na půl litru čtyřiceti procentního alkoholu se zvedne z aktuálních 57 korun na téměř 65 korun. Víno ani pivo není touto zvýšenou sazbou ovlivněno. Spotřební daň se dotkne podle návrhu v příštím roce cigaret a tabáku tak, že by se ceny měly v příštím roce zvednout zhruba o deset procent. Z toho se dá již nyní vyvozovat to, že krabička cigaret se zvýší přibližně o 13 korun.
Zvýšení rodičovského příspěvku
Vzápětí po schválení uvedeného návrhu se Sněmovna také jala hlasovat o zvýšení rodičovského příspěvku pro rodiny s dětmi do čtyř let. Zde se vedl hlavní spor o to, zda budou zvýšený příspěvek moci vyčerpat všechny uvedené rodiny či se bude týkat pouze těch, které budou pobírat dávku ještě v lednu roku 2020. Výsledky dalších jednání však potvrdily, že navýšení se bude týkat pouze rodin, které ještě v lednu dávku pobírat budou, což je přibližně osmdesát procent českých rodin s dětmi do čtyř let.
pohled do pivovaru
Domácí vaření piva
Dle návrhu Pirátů přijala Sněmovna návrh o zmírnění podmínek pro domácí vaření piva výhradně pro vlastní spotřebu. Po novu si tedy budete moct doma uvařit až dva tisíce litrů piva ročně. Do této doby to bylo dvě stě litrů.