Co očekávat od moderních slunečních brýlí

Víte, že sluneční brýle bývaly za socialismu nedostatkovým zbožím, a že si je někteří lidé pořizovali například z Maďarska v rámci nakupování v místních tržnicích? Tehdy bylo Maďarsko obecně lépe zásobené módním zbožím, zejména textilem, ale brýle byly součástí obchodní strategie stejně tak, jako třeba trička, svetry, mikiny a rifle.

dívka se slunečními brýlemi

Tehdejší dámské sluneční brýle Lux brýle však zdaleka nesplňovaly to, co současné výrobky. V čem se tamní výrobky odlišovaly od těch nynějších?

Sklo versus plast – dnes se čočky slunečních brýlí zhotovují buď z křemičitého skla, anebo z plastu. Nevýhodou skla je samozřejmě jeho rozbitnost, ale z hlediska jakosti provedení a optiky je to stále to nejlepší, co na trhu existuje. Za socialismu se také vyráběly brýle proti slunečnímu záření se skleněnými čočkami, ale bylo to spíše výjimečné a takovéto výrobky byly velmi drahé.

sluneční brýle

Polykarbonát nebo CR39 – čočky zhotovené z plastu jsou buď ve formě materiálu, známého jako CR 39, anebo polykarbonátu. CR 39 se vyráběl již za socialismu a poskytoval poměrně dobrou odolnost vůči rozbití při pádu brýlí na zem, ale čočky se zas poměrně snadno nevratně poškrábaly. Dnes se vyrábí skla z CR 39 s tvrzenou vrstvičkou, takže už se vám nepoškrábou. Polykarbonátové čočky jsou ovšem mnohem odolnější proti rozbití ve srovnání s CR 39, a navíc mají vynikající parametry, co se týče UV filtru.

UV filtr – za socialismu jste běžně zakoupili sluneční brýle bez UV filtru, což ovšem znamenalo pro váš zrak vážné ohrožení. Díky brýlím se totiž oční rohovka rozšířila a přijímala tak více nebezpečného UV záření, než kdybyste brýle neměli a zornice byly zúžené. V současné době kvalitní sluneční brýle bez UV filtru prakticky nekoupíte.

Tvar a styl – současné výrobky jsou také propracovanější, co se týče tvarů, barev obroučků i celkového stylu, ovšem chcete-li vyrazit na nějakou retro párty, a máte ještě doma v šuplíku padesát let staré brýle, neváhejte, protože s nimi budete určitě středem pozornosti.