Koloběh aminokyselin v organismu

Aminokyseliny jsou malé molekuly, ze kterých se vytváří peptidy a proteiny. Aminokyselin, ze kterých se vytváří proteiny užitečné pro lidské tělo, známe 21. My je můžeme dělit do různých skupin, podle určitých kritérií. Některé mají bazický, jiné kyselý postranní řetězec, jiné místo něj mají aromatickou skupinu. To, jaká je struktura jednotlivých aminokyselin je velmi důležité, protože právě tyto vlastnosti, vedou k definitivním vlastnostem bílkovin, které aminokyseliny budou následně vytvářet. Aminokyseliny se specifickým způsobem pojí dohromady, mezi nimi vzniká peptidová vazba a jakmile je jich dostatek za sebou v řadě, můžeme již mluvit o peptidech.

péče o pleť

Poté co jejich počet dosáhne ještě většího počtu, již je nazýváme jako proteiny, česky také bílkoviny. Ty pak mají v těle velmi mnoho různých uplatnění. Každá buňka je nutně využívá, a proto také ve velkém množství denně produkuje. Jenže určité množství bílkovin se při přirozené obměně z těla vyloučí, takže je jednoduše musíme doplňovat ve stravě. Navíc se v bílkovinách, které naše tělo nutně potřebuje objevují aminokyseliny esenciální, tedy takové, které si tělo samo neumí vyrobit a musí je tedy získat z potravy.

péče a relaxace

Jinak, v našem těle se denně odbourá nepředstavitelné množství proteinů, ale většina takto vzniklých aminokyselin je znova využita na tvorbu nových, právě potřebných aminokyselin. Postupně se ale schopnost našeho těla tvořit proteiny a obnovovat je, snižuje. Dochází tak k tomu, co nazýváme všeobecně jako stárnutí. S některými těmito projevy nemůžeme nic udělat, ale některé můžeme z věnčí aspoň trochu ovlivnit. Každou ženu začínají v jistém období trápit vrásky na obličeji, které jsou projevem mimo jiné také nedostatečnou tvorbou kolagenu. Rybí kolagen s kyselinou hyaluronovou ale můžete použít k alespoň částečnému doplnění.